معماری مدرن

DECORATION-CIVIL-ARCHITECT - معماری - عمران - دکوراسیون

فرودگاه بین المللی پکن Beijing Airport

این فرودگاه بین المللی پایتخت چین است. بزرگ ترین ساختمان فرودگاه جهان با شالوده وتاسیسات زیربنایی چند بیلیون دلاری و نگاهی جدید در صنایع هوایی چین قرن 21 . این فرودگاه با نگاهی اینده نگرانه برای جوابگویی به نیازهای میلیونها علاقمند به بازدید از چین برای بازیهای المپیک و بازدید از کشوری با ترافیک هوایی سرسام اور ساخته شده است .
سقف جالب توجه این پایانه هوایی جدید مانند یک اژدهای در حال پرواز است که با بالهایی به عرض 3.25 کیلومتر . محوطه این پایانه چیزی حدود 100 هکتار است که برابر با مساحت 170 زمین فوتبال میشود .
این باعث شده که این فرودگاه بزرگ تر از پنتاگون و تقریبا 20 درصد بزرگتر از همه ی 5 پایانه ی فرودگاه Heathrow لندن با همدیگر است .دیوارهای این پایانه شیشه ای هستند و سقف این ساختمان مانند کمر یک اژدها طراحی شده و اجازه میده که نور طبیعی به همه جای ساختمان برسه . اژدها اشاره داره به مقاومت و استحکام و نشانه شانس در چین است .حدود 50000 کارگر به صورت فشرده و در شیفت های 8 ساعته این پایانه غول پیکر رو با خرجی در حدود 3.75 بیلیون دلار در عرض تنها 4 سال بنا کردند .دولت چین درخواست کرده بود که این فرودگاه تا قبل از 8 آگوست 2008 یعنی زمان شروع بازیهای المپیک پکن آماده باشد .با این حال ، ساخت فرودگاه باعث تخریب هزاران خانه شامل بیش از 10000 روستایی چینی بی خانمان شد . حکومت استبدادی کمونیست چین این کار رو به این صورت برنامه ریزی کرد که دولت های دموکراتیک – مانند دولت هند – به سختی میتونن این کار رو انجام بدهند .طراحی این فرودگاه بوسیله معمار برجسته انگلیسی نورمن فاستر ، که فرودگاه معروفChep Lap Kok هنگ کنگ رو هم طراحی کرده بود طراحی شده .
شرکت انگلیسی Arup ، که ارایه خدمات مهندسی و طراحی معماری فرودگاه بین المللی حیدرآباد را بر عهده داشت ، ساخت این فرودگاه را نیز به پایان رساند .
این پایانه جدید گنجایش بیش از 75 میلیون مسافر را در سال خواهد داشت . یک فناوری فوق العاده حمل بار هم وجود داره – با یک تسمه نقاله 50 کیلومتری – که 19800 کیسه رو در ساعت میتونه جابجا کنه . مساحت فرودگاه جدید پکن شامل 64 رستوران ، 80 فروشگاه خرده فروشی ، 175 پله برقی ، 175 آسانسور ، 437 راهرو برقی و 300 باجه فروش بلیط است .در این پایانه یک تقاطع به طول 3 کیلومتر وجود داره که به سه قسمت تقسیم شده و این قسمت ها به وسیله ترن به هم وصل میشن .این ترنها مسافران رو به هر نقطه ای در این فرودگاه بزرگ میرسونه .بنابر گفته نورمن فاستر ، معمار این فرودگاه ، این فرودگاه انقدر بزرگه که شما زیر نور در یک جهت که نگاه کنین طرف دیگر فرودگاه رو نمیتونین ببینین . صرف نظر از این ترن ها قطارهای مسافربری سریع السیر نیز مسافران رو از فرودگاه به پکن در عرض 15 دقیقه منتقل میکنه .دو خط هوایی برای افتتاح در ماه جولای برنامه ریزی شدند ، که خطوط هوایی مرتفع رو از فرودگاه به مرکز حمل و نقل Dongzhimen وصل میکنه . خطوط فرعی المپیک شامل 4 ایستگاه که هر کدوم ظاهر خاص خودشون رو دارن .
باند پرواز این فرودگاه قابلیت جابجایی بزرگترین هواپیمای مسافربری دنیا ایرباس A380 رو داره .
ساختمان این فرودگاه یک سیستم کنترل محیط زیست برای صرفه جویی در مصرف انرژی و انتشار گازهای کربن رو دارا هست که فعالیت ها رو گزارش میکنه .خطوط هوایی که از این فرودگاه استفاده میکنند در اغاز خطوط هوایی چین هستند ، خطوط هوایی Sichuan ، خطوط هوایی Shandong ، خطوط هوایی Dragonair هنگ کنگ ، خطوط هوایی سنگاپور ، هواپیمایی بریتانیا ، Lufthansa ، هواپیمایی کانادا ، هواپیمایی قطر ، هواپیمایی Qantas ، هواپیمایی El Al اسراییل ، هواپیمایی امارات و دیگر خطوط هوایی درجه دار میشه .
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر  توسط Majid  |